Blog

Uncategorized

କଣ IUI (ଇଣ୍ଟ୍ରାଟେରାଇନ୍ ଇନସେମିନେସନ୍ ଅର୍ଥାତ ଅନ୍ତଃଗର୍ଭାଶାୟୀ ଶୁକ୍ରସେଚନ) ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଉପାୟ କି?

କଣ IUI (ଇଣ୍ଟ୍ରାଟେରାଇନ୍ ଇନସେମିନେସନ୍ ଅର୍ଥାତ ଅନ୍ତଃଗର୍ଭାଶାୟୀ ଶୁକ୍ରସେଚନ) ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଉପାୟ କି?

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାରେ ଅକ୍ଷମତା ହେଉଛି ସନ୍ତାନହୀନତା। ଶୁକ୍ରାଣୁ ରେ ଅସମାନ୍ୟତା, ଓଭାଲୁଏଟାରୀ ଡିସଫଙ୍କସନ୍ ଅର୍ଥାତ ଡିମ୍ବାଣୁ ସୃଷ୍ଟିରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା, ଟ୍ୟୁବଲ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟର୍, ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପରି ଅନେକ କାରଣରୁ ଏହା ହୋଇପାରେ। ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ଏବଂ ତାହା ଅନୁସାରେ ଚିକିତ୍ସା କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ସହଭାଗୀମାନଙ୍କର ପ୍ରଜନନ କ୍ଷମତା ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଦମ୍ପତିଙ୍କ ବୟସ, ଜୀବନଶୈଳୀ, ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଚିକିତ୍ସା ସ୍ଥିତି, ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣର ଅବଧି, ଏବଂ ଆଧାରଭୂତ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଧାର କରି ପିତାମାତା ହେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସା ଯୋଜନାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଇଣ୍ଟ୍ରାଟେରାଇନ୍ ଇନସେମିନେସନ୍ ହେଉଛି ଏଭଳି ଏକ ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସା ଯାହାକୁ ପୁରୁଷ ମାନଙ୍କର ମୃଦୁ କାରକ ଏବଂ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଏଥିରେ ଓଭାଲୁଏସନ୍ ସମୟରେ ଗର୍ଭାଶୟ ଗୁହାଳରେ ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ବୀର୍ଯ୍ୟ ନମୁନାର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅନୁପ୍ରବେଶ ସାମିଲ ଅଟେ।

ସାଧାରଣତଃ ନିମ୍ନ ପରିସ୍ଥିତିରେ IUI ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ:

  • ଡିମ୍ବାଣୁ ସୃଷ୍ଟିରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଥିବା ମହିଳା
  • ସାମାନ୍ୟ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍ ଥିବା ମହିଳା
  • ଇଜାକ୍ୟୁଲେଟାରୀ ସମସ୍ୟା, ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗତିଶୀଳତା କିମ୍ବା ଶୁକ୍ରାଣୁର ସଂଖ୍ୟାରେ ସାମାନ୍ୟ ହ୍ରାସ ସମସ୍ୟା ଥିବା ପୁରୁଷ
  • ଅସ୍ପଷ୍ଟ ବନ୍ଧ୍ୟାକରଣ
  • ଶତ୍ରୁ ଗର୍ଭାଶୟ ଜନିତ ଶ୍ଲେଷ୍ମା
  • ଗର୍ଭାଶୟର ଗ୍ରୀବା ଜନିତ ଷ୍ଟେନୋସିସ୍
  • ଇଜାକ୍ୟୁଲେଟାରୀ ଜନିତ ବିଶୃଙ୍ଖଳା
  • ଶୁକ୍ରାଣୁ ଦାତାଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା

IUI ପାଇଁ ନିମ୍ନୋକ୍ତ ପାଇଁ ସୁପାରିଶ କରାଯାଉନାହିଁ:

  • ଅବରୋଧିତ ଫେଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍
  • ମଧ୍ୟମରୁ ଗମ୍ଭୀର ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଓସିସ୍
  • ଗୁରୁତର ପୁରୁଷ ଜନିତ କାରକ- ବହୁତ କମ୍ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଗଣନା କିମ୍ବା ଗତିଶୀଳତା

ପର୍ଯ୍ୟାୟ କ୍ରମେ IUI ପଦ୍ଧତି

ଗର୍ଭଧାରଣର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚକ୍ରରେ, ଗୋଟିଏ ଅଣ୍ଡା ଡିମ୍ବାଣୁରେ ବିକଶିତ ହୁଏ, ଯାହା ପରିପକ୍ୱ ହୋଇ 14 ଦିନ ପାଖାପାଖି ଫେଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବରେ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ଯଦି ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଦମ୍ପତିଙ୍କର ଅସୁରକ୍ଷିତ ଭାବରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ ହୋଇଥାଏ, ତେବେ ସହଭାଗୀଙ୍କର ଶୁକ୍ରାଣୁ ଯୋନୀରେ ଜମା ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଶୁକ୍ରାଣୁଗୁଡ଼ିକ ଯୋନୀ, ଗର୍ଭାଶୟ, ଏବଂ ଗର୍ଭାଶୟ ଗୁମ୍ଫା ଦେଇ ଫେଲୋପିଆନ୍ ଟ୍ୟୁବ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଅଣ୍ଡା ସହିତ ଭେଟିଥାଏ ଏବଂ ଫର୍ଟିଲାଇଜେସନ୍ ଅର୍ଥାତ ନିସେଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ହୋଇଥାଏ। ଇଣ୍ଟ୍ରାଟେରାଇନ୍ ଇନସେମିନେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ନକରି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଚକ୍ରରେ କରାଯାଇପାରେ କିମ୍ବା ଓଭାରିଆନ୍ ଉତ୍ତେଜନା ସହିତ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ।ଗୋଟିଏ IUI ଚକ୍ରରେ, ଅଣ୍ଡାଶୟ ଭିତରେ ଅଣ୍ଡାର ବିକାଶକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଚକ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ ଅଣ୍ଡା ଉପଯୁକ୍ତ ଭାବରେ ବିକାଶ ହୋଇଥାଏ, ଅଣ୍ଡା ଛାଡିବା ପାଇଁ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ଦିଆଯାଏ। ଅଣ୍ଡା ବାହାରିବା ସମୟରେ, ଏକ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ବୀର୍ଯ୍ୟ ନମୁନାକୁ ଗର୍ଭାଶୟ ଗୁମ୍ଫାରେ ଇଞ୍ଜେକ୍ଟ୍ କରାଯାଏ।

IUI ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଭାଗୀଦାରଙ୍କୁ ବୀର୍ଯ୍ୟ ବିଶ୍ଳେଷଣ, ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା, ଅଲଟ୍ରାସାଉଣ୍ଡ, ଟ୍ୟୁବଲ୍ ପ୍ୟାଟେନ୍ସି ପରୀକ୍ଷା ଇତ୍ୟାଦି ପରୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହା ଏକ ଯନ୍ତ୍ରଣାହୀନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଟେ ଏବଂ ଅଧିକ ସମୟ ନିଏ ନାହିଁ। IUI ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ, ମହିଳାଙ୍କୁ 20-30 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବିଶ୍ରାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯାହା ପରେ ସେ ଘରକୁ ଯାଇପାରିବେ। 2 ସପ୍ତାହ ପରେ, ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥାଏ।

IUI ସଫଳତା ହାରରେ କିପରି ସୁଧାର କରାଯାଇପାରିବ?

IUI ସଫଳତା ହାରକୁ ଅନେକ କାରଣ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଭଳି ଅନେକ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଗର୍ଭଧାରଣର ସୁଯୋଗକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ।

କଠୋର ବ୍ୟାୟାମ କରିବାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:

ଚାଲିବା କିମ୍ବା ଯୋଗ କରିବା ପରି ମଧ୍ୟମ ବ୍ୟାୟାମ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ହୋଇପାରେ କାରଣ ଏହା ପ୍ରଜନନ ଅଙ୍ଗରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ କରିବାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ। ଅତ୍ୟଧିକ ଦୃଢ କଠିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ଏଡାଇବାକୁ ହେବ।

ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ:

ବାଦାମ, ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶସ୍ୟ ଜାତୀୟ, ଏବଂ ଅଣ୍ଡା ଯୁକ୍ତ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ସୁଧାର କରି IUI ଚିକିତ୍ସାର ସଫଳତାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ ସର୍ବନିମ୍ନ 3 ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ଉତ୍ତମ ଶୋଇବା ଶୈଳୀ:

7-8 ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ ଯାହାକି ମନୋଚାପକୁ କମ କରିପାରେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇଥାଏ।

ବାସ୍ତବବାଦୀ ହୋଇ ଆଶା ରଖନ୍ତୁ:

IUI ର ସଫଳତା ହାର 10 -20% ଅଟେ। ଏକ ସକରାତ୍ମକ ମାନସିକ ଅନୁଭବ ବଜାୟ ରଖନ୍ତୁ କାରଣ IUI ର ବିଫଳତା ଆପଣଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସମାପ୍ତ କରିନଥାଏ।

IUI ପରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ କ’ଣ ଅଟେ?

ଏକ ପରିସ୍ରା ଗର୍ଭଧାରଣ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ସେରମ୍ ରେ hCGସ୍ତର IUI ପରେ ଗର୍ଭଧାରଣକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥାଏ।

ଗର୍ଭାବସ୍ଥା ପାଇଁ IUI ଚିକିତ୍ସାର ଲାଭ

  • ବାହ୍ୟ ରୋଗୀ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତି
  • ସର୍ବନିମ୍ନ ଇନଭ୍ୟାସିଭ
  • କମ୍ ମହଙ୍ଗା

Write a Comment

/%E0%AC%95%E0%AC%A3-iui-%E0%AC%87%E0%AC%A3%E0%AD%8D%E0%AC%9F%E0%AD%8D%E0%AC%B0%E0%AC%BE%E0%AC%9F%E0%AD%87%E0%AC%B0%E0%AC%BE%E0%AC%87%E0%AC%A8%E0%AD%8D-%E0%AC%87%E0%AC%A8%E0%AC%B8%E0%AD%87%E0%AC%AE/