Blog

Enquire Now
Uncategorized

PCOS, BMI ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ

PCOS, BMI ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ

PCOS (ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ) ଆଜିକାଲି ଅତି ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି ଏବଂ ପ୍ରତି 5ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ରହିଛି। ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଥିବା ଏଣ୍ଡୋକ୍ରାଇନ୍ ଡିସଅର୍ଡର ଯାହା 8-13% ପ୍ରିମେନୋପଜାଲ୍ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ। PCOSର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି, ଏବଂ ବିଶୃଙ୍ଖଳିତ ଗୋନାଡୋଟ୍ରୋପିନ୍ ସ୍ରାବ ଯାହା ଋତୁସ୍ରାବରେ ଅନିୟମିତତା, ଶରୀରର ଅତିରିକ୍ତ କେଶ, ବ୍ରଣ ଏବଂ ବନ୍ଧ୍ୟାତ୍ୱର ପରିଣାମ ହୋଇଥାଏ।

ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ, PCOS ଥିବା ମହିଳାମାନେ ମେଦବହୁଳ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଏକ କାଳ ଚକ୍ର ଅଟେ। PCOS ଥିବା 38% – 88% ମହିଳାଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ଓଜନ/ ମେଦବହୁଳତା ଥାଏ ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଉଛି ମେଦବହୁଳତା ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଏବଂ ଗର୍ଭପାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କାକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ। ଗବେଷଣାରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ସଫଳତା ହାରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଉନ୍ନତି ହୋଇଛି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା ସହିତ କିପରି BMI (ବଡି ମାସ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ) ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡ଼ିତ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କିପରି ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଉନ୍ନତ କରିପାରେ।

BMI କ’ଣ:

ଉଚ୍ଚତା-ଓଜନ ଅନୁପାତକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ଅଛି କି ନାହିଁ BMI ତାହା ଜାଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

BMI ଚାର୍ଟ:

BMI 18.5 ରୁ କମ୍ – କମ୍ ଓଜନ

BMI 18.5 < 25 – ସୁସ୍ଥ ଓଜନ

BMI 25 < 30 – ଅଧିକ ଓଜନ

BMI 30 କିମ୍ବା ଅଧିକ – ମେଦ ବହୁଳତା

ମେଦବହୁଳତାକୁ ନିମ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି:

କ୍ଲାସ୍ 1: BMI 30 < 35

କ୍ଲାସ୍ 2: BMI 35 < 40

କ୍ଲାସ୍ 3: BMI 40 ଏବଂ 40ରୁ ଅଧିକ

PCOS ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଅଧିକ ବେସଲାଇନ୍ BMI ଗର୍ଭଧାରଣର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ। PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ

ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା 27 ବର୍ଷ ବୟସର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ରେଫରେନ୍ସ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରି ପାଞ୍ଚଟି BMI ବର୍ଗ ପାଇଁ PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ (18-45 ବର୍ଷ) ରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

BMI ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସମୟରେ 31 ବର୍ଷ ବୟସର କ୍ଲାସ୍ 2 ମେଦବହୁଳତା (BMI 35-39.9) ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭାବସ୍ଥାର ସମ୍ଭାବନା 27 ବର୍ଷ ବୟସର ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧା ଥିଲା। ଏହାବ୍ୟତୀତ ତାଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା 35 ବର୍ଷ ବୟସର ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଭଳି ଥିଲା।

BMI ବର୍ଗ ଦ୍ୱାରା PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟରେ ବୟସ ଆଧାରରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା

 

ଉତ୍ସ: ବଡି ମାସ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ, ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ପଲିସିଷ୍ଟିକ୍ ଓଭାରି ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଏବଂ ଅଧିକ ଓଜନ କିମ୍ବା ମେଦବହୁଳତା ଥିବା ମହିଳାଙ୍କଠାରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ: UK ମାନବ ପ୍ରଜନନରେ ଏକ ରେଟ୍ରୋସ୍ପେକ୍ଟିଭ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଅଧ୍ୟୟନ, Vol.38, No.3, pp 471-481, 2023

ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ:

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାର୍ଗଦର୍ଶିକାରେ PCOS ଏବଂ ଅଧିକ ଓଜନ/ ମେଦବହୁଳତା ଥିବା ଅଧିକାଂଶ ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଚିକିତ୍ସାର ପ୍ରଥମ ସ୍ତର ଭାବରେ ଓଜନ ପରିଚାଳନା ସହିତ ଜୀବନଶୈଳୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସୁପାରିସ କରାଯାଇଛି। ଓଜନ ହ୍ରାସ, ଏକ ସ୍ଥିର ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବା କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ତୁଳନାରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ହର୍ମୋନ ପ୍ରୋଫାଇଲ, ଓଭୁଲେସନ ହାର, ଓସାଇଟ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ ରିସେପ୍ଟିଭିଟି, ଇନସୁଲିନ ପ୍ରତିରୋଧ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମେଟାବୋଲିକ୍ ପାରାମିଟରରେ ଉନ୍ନତି କରି ପ୍ରଜନନ ଫଳାଫଳରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ।

ମୁଖ୍ୟ କଥା:

1.ଅଧିକ BMI PCOS ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

2.PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ, ଏକ ସ୍ଥିର ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବା କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ତୁଳନାରେ ଗର୍ଭଧାରଣର ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ସହିତ ଜଡ଼ିତ।

3.PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପରେ 5-15% ଓଜନ ହ୍ରାସ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢ଼ାଇପାରେ।

4.BMI 45ରୁ ଅଧିକ ଥିବା 10% ରୁ କମ୍ ମହିଳା ଗର୍ଭଧାରଣ କରିପାରନ୍ତି।

5.BMI 35ରୁ ଅଧିକ ଥିବା 31 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମହିଳା (PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସମୟରେ)ଙ୍କ ପାଇଁ, ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା 27 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅଧା ଅଟେ।

6.35ରୁ ଅଧିକ BMI ଥିବା 31 ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା ଏବଂ 35 ବର୍ଷ ବୟସର ମହିଳାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ।

7.ସାଧାରଣ ଓଜନ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ 40 କିମ୍ବା ଅଧିକ BMI ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା 63% କମ୍ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

8.PCOS ନିର୍ଣ୍ଣୟ ପରେ 5% ଓଜନ ବଢ଼ିବା ଦ୍ୱାରା ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା ସାମାନ୍ୟ କମିଯାଏ।

ମୂଖ୍ୟ ସୂଚକ ଗର୍ଭଧାରଣର ସମ୍ଭାବନା
PCOS + ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କମ୍
PCOS + ଓଜନ ହ୍ରାସ ଅଧିକ
PCOS + ସ୍ଥିର ଓଜନ କମ୍

PCOS ଏବଂ ଅଧିକ ଓଜନ ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ:

PCOS ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ; ଆଶା ହରାନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଗର୍ଭଧାରଣରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ସନ୍ତୁଳିତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା, ଓଜନ ହ୍ରାସ ଏବଂ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଗର୍ଭଧାରଣ ଜନିତ ଅନେକ ଜଟିଳତାକୁ ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଉତ୍ସାହିତ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ନିୟମାବଳୀକୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ କରିପାରିବ।

1.ଯଦି ଆପଣ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସୁସ୍ଥ ଓଜନ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ। ଓଜନ ହ୍ରାସ ଋତୁସ୍ରାବକୁ ନିୟମିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଗର୍ଭବତୀ ହେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିଥାଏ।

2.PCOS ଥିବା ମହିଳାଙ୍କ ଠାରେ ଇନସୁଲିନ୍ ପ୍ରତିରୋଧ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସମସ୍ୟା ଅଟେ। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଶର୍କରାର ସେବନ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ; ମଧୁମେହ ଏବଂ ହୃଦ୍ ରୋଗର ଆଶଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଫାଇବର୍ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଫ୍ୟାଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ।

3.କ୍ୟାଲୋରୀ ବର୍ନ କରନ୍ତୁ; ବ୍ୟାୟାମକୁ ନିଜର ଦୈନନ୍ଦିନ ରୁଟିନରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ।

କେଉଁ ଖାଦ୍ୟକୁ ଦୂରେଇବେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବେ
ସାଚୁରେଟେଡ୍ ଫ୍ୟାଟ୍ (ବିସ୍କୁଟ୍, କେକ୍, ବଟର) ବିନ୍ସ, ସବୁଜ ପନିପରିବା
ଲାଲ ମାଂସ ଉଷୁନା ଭାତ, ବାର୍ଲି 
ଫ୍ରାଏଡ୍ ଖାଦ୍ୟ ପାଳଙ୍ଗ, ଫୁଲକୋବି, ଟମାଟୋ 
ମାଦକ ପାନୀୟ ସାଲମନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଓମେଗା-3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଯୁକ୍ତ ମାଛ
ସୋଡ଼ା ଫଳ

 

Write a Comment