Blog

Enquire Now
Uncategorized

IVF ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତ – ଆଶା ବଜାୟ ରଖିବାର ଏକ କାରଣ

IVF ବିଫଳ ହେବା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତ – ଆଶା ବଜାୟ ରଖିବାର ଏକ କାରଣ

Author: Dr Jigna Tamagond, Consultant – Fertility Specialist

IVF ହେଉଛି ଏକ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସଫଳ ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସା ଯାହା ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରଜନନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ଥିବା ଦମ୍ପତିଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶାର କିରଣ ସାଜିଛି।

ତେବେ ଏଥିରେ ଫଳାଫଳ ବୀପରିତ ହେବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ। କିଛି ଦମ୍ପତିମାନଙ୍କୁ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ IVFର ଏକାଧିକ ସାଇକେଲ ଲାଗିପାରେ।

ପ୍ରଜନନ ଚିକିତ୍ସାରେ ଶାରୀରିକ, ଭାବନାତ୍ମକ ଏବଂ ଅର୍ଥନୈତିକ ଭାବରେ ଅନେକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥାଏ। ବିଫଳ IVF ଚକ୍ର ପରେ, ଯଦି କୌଣସି ଦମ୍ପତି ନିରାଶ, ଦୁଃଖୀ କିମ୍ବା କ୍ରୋଧିତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସ୍ୱାଭାବିକ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଦୁଃଖ କରିବାକୁ ସମୟ ନିଅନ୍ତୁ, ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅନୁଭବ କରିବେ ସେତେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତାମତ ନେବାକୁ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ।

ଦ୍ୱିତୀୟ ମତ କାହିଁକି ନେବେ?

ଏକ ବିଫଳ IVF ଚିକିତ୍ସା ପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ପଦକ୍ଷେପ ସ୍ଥିର କରିବା ଅତ୍ୟଧିକ କଷ୍ଟ ଏବଂ ଆହ୍ୱାନପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ। ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତାମତ ପାଇବା ଏକ କଷ୍ଟକର ନିଷ୍ପତ୍ତି ହୋଇପାରେ, ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ କେଉଁଟି ଅଭାବ ରହୁଛି ତାହା ବିଷୟରେ ଅନିଶ୍ଚିତ ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମତାମତ ଅନେକ ଫରକ ପକାଇପାରେ।

1. ପୂର୍ବ IVF କାହିଁକି ବିଫଳ ହେଲା ତାହାର କାରଣର ସମୀକ୍ଷା

ଏହା ଆମ ପାଖରେ ଥିବା ପ୍ରସଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ଏକ ନୂତନ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଦ୍ୱିତୀୟ ମତ ପୂର୍ବରୁ ବିଫଳ ଚକ୍ରର କାରଣ ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। IVF ବିଫଳତାର ଅନେକ କାରଣ ରହିଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ହେଉଛି:

– ଭ୍ରୁଣ ପ୍ରତିରୋପଣ ବିଫଳତା

– ଡିମ୍ବର ମାନ

– ନିମ୍ନ ମାନର ଶୁକ୍ରାଣୁ

– ଜେନେଟିକ୍ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା

2. ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ବିକଳ୍ପ ଅପ୍ସନ୍ ରହିବ

ଆପଣଙ୍କ ପରବର୍ତ୍ତୀ IVF ଚକ୍ରରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏକ କଷ୍ଟମାଇଜ୍ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ନିଦାନ ପଦ୍ଧତି ଚୟନ କରାଯାଇପାରେ।

– ପ୍ରାକୃତିକ ଗର୍ଭଧାରଣ

IVF ଚୟନ କରିବା ପରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିବାର କୌଣସି ସୁଯୋଗ ନାହିଁ ବୋଲି ଅନେକ ଭାବନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଉପଯୁକ୍ତ ନିଦାନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଦ୍ୱାରା, IVF ବିଫଳ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ଗର୍ଭଧାରଣ କରିପାରିବେ।

– ପ୍ରିଇମ୍‌ପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ୍ ଜେନେଟିକ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ (PGT)

ପ୍ରିଇମ୍‌ପ୍ଲାଣ୍ଟେସନ୍ ଜେନେଟିକ୍ ଟେଷ୍ଟିଂ (PGT) ହେଉଛି ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ପରୀକ୍ଷଣ ପଦ୍ଧତି ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଜେନେଟିକ୍ କିମ୍ବା କ୍ରୋମୋସୋମାଲ ଅସ୍ୱାଭାବିକତାର ଉପସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରତିରୋପଣ ହେବାକୁ ଥିବା ଭ୍ରୁଣର ପରୀକ୍ଷା ହୋଇଥାଏ। IVF ସମୟରେ ଥିବା ଏକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଜିନ୍ କିମ୍ବା ଜେନେଟିକ୍ ଅସ୍ୱାଭାବିକତା ଗର୍ଭପାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ।

– ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ୍ ରିସେପ୍ଟିଭିଟି ଆନାଲିସିସ୍ (ERA)

ବେଳେବେଳେ ଏକ ଭ୍ରୂଣ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିୟମରେ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୁଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା IVF ବିଫଳ ହୁଏ। ERA ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିୟମର ରିସେପ୍ଟିଭିଟି କାରକକୁ ବିଶ୍ଳେଷଣ କରେ। ଏହି ଅନନ୍ୟ କୌଶଳ ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଏହା ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ କରିପାରିବା ଯେ ଏଣ୍ଡୋମେଟ୍ରିଆଲ ଆସ୍ତରଣ ଭ୍ରୂଣ ପ୍ରତିରୋପଣ ପାଇଁ କେବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି।

– ଡୋନର୍ ଡିମ୍ବ ଓ ଶୁକ୍ରାଣୁ

IVF ପଦ୍ଧତିରେ ବ୍ୟବହୃତ ଶୁକ୍ରାଣୁ କିମ୍ବା ଡିମ୍ବର ଗୁଣବତ୍ତାରେ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ଥିଲେ ବିଫଳ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସଫଳତାର ଉନ୍ନତ ସମ୍ଭାବନା ପାଇଁ ଡୋନର୍ ଡିମ୍ବ ଏବଂ ଶୁକ୍ରାଣୁ ଚୟନ କରିବାକୁ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି।

ଶେଷକଥା:

ଏକ ବିଫଳ IVF ଆପଣଙ୍କ ପିତାମାତା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଶେଷ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଆଶା ଛାଡ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବିକଳ୍ପ ଉପଲବ୍ଧ ଅଛି, ଏବଂ ସଠିକ୍ ସମୟରେ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ। ଉପଯୁକ୍ତ ପ୍ରଜନନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ ଯିଏ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପଦକ୍ଷେପରେ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାତ୍ରାରେ ନେଭିଗେଟ୍ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ।

ଓଏସିସ୍ ଫର୍ଟିଲିଟିରେ, ଆମେ ଆମର ପୃଷ୍ଠପୋଷକମାନଙ୍କୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ପ୍ରଜନନ ଯତ୍ନ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଉ। ଆମର ବିଶ୍ୱସ୍ତ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅଭିଜ୍ଞ ଭ୍ରୂଣ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ଦଳ ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ART ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଆମେ ସର୍ବଦା ଶ୍ରେଷ୍ଠ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ ଏବଂ ପିତାମାତା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର କୌଶଳ ଆପଣେଇଥାଉ।

Write a Comment